Různé, zatím nerealizované projekty

 

Nerealizované projekty Gamery se naštěstí nikdy nedostaly dál, než do stadia nerozpracovaného nápadu, takže nedošlo k větším škodám. I zde však jsou určité výjimky.Při pátrání v archivech Gamery jsem narazil na velice krátký, ale kompletní scénář nesoucí název VIDITELNÝ. Protože v něm jsou použity titulky, pochází z němé éry, tedy někdy z let 1988-90.

Muž vyhazuje své staré obnošené šaty a radostně se obléká do právě zakoupených. Vychází před dům a padá do bláta. Znovu doma: svléká se a šatstvo pere. Když otevře pračku, šaty v ní nejsou. Podrobnějším studiem zjistí, že šaty nezmizely, pouze nejsou vidět. Po jejich uschnutí si je obléká a jde je reklamovat. Prodavačka bez zájmu zkusí kvalitu rukávu a sdělí zákazníkovi, že šaty jsou bez závad. Muž pomalu odchází za kopec do zapadajícího slunce.

Ve scénáři tohoto alegorického příběhu je dokonce role prodavačky již obsazena Helenou Liškovou, herečkou souboru Petra Lébla.

Ne tak daleko ve scénáři, ale až k předtáčce se dostala ALENKA NĚKDE ZA ZRCADLEM.

M. Kyrčivová jednou upozornila O. Melichara na své tři barevné deštníky a jejich efektní kontrast se zelenou loukou (nikoliv karetní hrou). Kdosi ze štábu (možná Z. Kymla) zapochyboval o tom, že by takové efekty režiséra Melichara oslovovaly.

Melichar si však uvědomil, že ho oslovují natolik, že by rád natočil film na nich založený. A tak vznikl projekt ALENKY.

Měla se tu objevovat hejna postupně ožívajících žluťoučkých kuřátek na trávě, černá (Evona) a bílá královna (I. Přibilová), bílý král (D. Hrabák). Mnoho postav mělo mít své lidské i zvířecí představitele: bílý králík (Melichar), černobílý kohout...

Kat v rudé kápi stíná hlavu rybě, bílá myška běhá labyrintem hořčicových čar, černé a bílé myši na šachovnici, holá růžová myšátka tamtéž, Alenka se natahuje po klíčku na římse - rozšíření záběru - klíček je ve 3. patře...

Když začátkem roku 1991 napadl sníh, byly natočeny záběry pro scénu, kdy Alenka prochází ledničkou a kráčí zasněženou lesní mýtinou. V dalším záběru se v dlouhých modrých šatech válí ve sněhu.

Později M. Kyrčivová (Alenka) od projektu ustoupila a tím práce na ALENCE skončily.

PERCYVAL (PECIVÁL) měl být Vetřelcem (i vetřelcem) naruby. Tajemná obluda žijící v jeskyni na vzdálené planetě je otravována skupinkami kosmonautů - turistů.

PLEŠ IMBECÍL inspirovaný "Flash Gordonem" - příběh nešťastného a neúspěšného agenta s teplou a studenou vodou - prostředkem na růst vlasů.

 

O. Melichar: "Mrzí mě jen ALENKA. Mohlo to být hezké barevné. Asi dost výstřední. Měly tam být velice nechutné scény. Tedy pro někoho. Z úst lezoucí červi, švábi, kuřátka a kdoví co ještě. Kvůli kontrapunktu. Vše ostatní by bylo velmi chutné. Četli jste Carolla? Představte si scénu s plameňáky a ježky hranou plameňáky a ježky!

Jinak bych chtěl někdy natočit svou divadelní hru PŘEDSTAVENÍ DIVADLA NEVRMÓR. Problém je v obsazení. Všechny role tohohle filosofického kusu jsou totiž dost náročné."